Gazdasági világválság egykor és most
Számomra mindig van a történelemnek olyan korszaka amire azt mondom, na abban a korban nem szerettem volna élni. Egyik ilyen a nagy gazdasági világválság. Vajon, hogy élték meg és túl az emberek? Nagyon fontos, hogy miért is történt, de azt is fontos tudni, hogy mit csináltak az emberek miután megtörtént. Tőzsdei elemzésekbe nem megyek bele. Az átlagemberek sorsa érdekel. Most 2009-et írunk és itt van a gazdasági válság megint és el lehet gondolkodni a hasonlóságon.
Visszatekintés
Az első világháborút követően a pénzügyi élet központja Európából átkerült az Egyesült Államokba. Európa gazdasága az USA-tól függött.
Az 1920-as évek Amerika legnagyobb gazdasági jólétét hozta. Az autógyártás lett a vezető iparág.
A jólét az átlagemberek számára is elérhető lett.
Személyautó, hűtőszekrény, mosógép, porszívó, rádió, fonográf. Akkoriban alakult ki az a fogyasztói társadalom ami ma is jellemzi a fejlett világot. Az emberek úgy érezték, hogy minden lehetséges.
A hitelek könnyen beszerezhetőek voltak.
Az emberek jelentős mennyiségű részvényt vásároltak.
A tőzsdézés már mindenki számára elérhető lett.
A jólétbe vetett hit elvakította az embereket. Nem a megtakarításaikból vásároltak részvényeket hanem hitelekből.
A vállalatok is ugyanezt tették. Egyre több árut állítottak elő melyeket egy idő után nem tudtak eladni.
A kölcsönök megfékezésére az USA központi bankja megszigorította a hitelek felvételét 1929-ben.
Október 24. fekete csütörtök: a részvények értéke csökkent.
A befektetők tömeges részvényeladásba kezdtek.
Október 29. fekete kedd Wall Street: a tőzsde teljesen összeomlott.
Az USA nemzetközi kölcsöneit lehívta, Európában csődbe mentek a bankok.
Ezzel megkezdődött a nagy gazdasági világválság.
Banki és vállalati csődök következtek. Az emberek elvesztették a munkájukat és az egzisztenciájukat. Az USA-ban a munkanélküliek száma 1929 és 1933 között 1,5 millióról-12,8 millióra nőtt. Sokan megszokták a luxuskörülményeket, ezekről le kellett mondaniuk. ez megnehezítette a helyzetet. Tömegek menekültek az öngyilkosságba és az alkoholizmusba. Nőtt a depressziós betegek száma.
Németország 1924-től hatalmas hiteleket vett fel.
1929-ben aztán a válság következtében nem jött több hitel.
A nem önerőre építkező német gazdaság katasztrofális helyzetbe került. Gyárak zártak be, bankcsődök és 6 millió munkanélküli. Szegénység, bűnözés. Az emberek arcán reménytelenség. Idősebb embereknek lehetetlen volt munkát találni és a fiataloknak is meg kellett minden esélyt ragadniuk.
A hajléktalanság állandóan a fejük felett lebegett.
Sokan kezdtek el házalni, cserekereskedelmet folytatni.
Sokan házról házra jártak koldulni. Minden nap újabb küzdelmet jelentett a megélhetésért. A közhangulat nagyon rossz volt. A spekulánsok az általános nyomor ellenére lubickoltak a pénzben.
Magyarország 1930.
Csaknem két évvel a nagy gazdasági világválság kitörése után jutott el Magyarország odáig, hogy miniszterelnököt váltson. Bethlen István helyzete tarthatatlanná vált, jött az utód, Károlyi Gyula, az egyik leggazdagabb magyar arisztokrata. Interjú Romsics Ignác történésszel az 1930-33-as válságidőszakról. Tovább....
1931 nyarán a Magyar Nemzeti Bank 200 millió pengőnyi aranyat és devizát fizetett ki, a készletek kimerültek, fizetésképtelenség, államcsőd fenyegetett.
1931 07. 13..án 3 napos bankzárlat, korlátozták a betétek kifizetését. Zárolták az arany és devizakészletek, pénzváltás csak az MNB engedélyével történhetett.
A mezőgazdasági termékek nem voltak versenylépesek.
Nőtt a munkanélküliség és az elégedetlenség.
Nagy-Britannia
Az ipari termelés stagnálása miatt a gazdasági válság hatása nem olyan nagyméretű, mint pl. USA-ban, ezért nincs számottevő belpolitikai feszültség (szociális támogatások pl. munkanélküli segély bevezetése)
Franciaország
Az első világháborút követő gazdasági visszaesést nem tudta megfékezni, a gazdasági válság is érzékenyen érintette, s ez tartós társadalmi feszültséget gerjesztett.
2009. Magyarország
Elképesztő jelenetek a munkaügyi központokban.
A válság hatására immár nem pusztán a legnagyobb szegénységben élők számára kellene támaszt nyújtani, hanem a munkahelyük elvesztésével egzisztenciájukban megrendült középosztálybelieknek is. Új jelenség ez: tömegével válnak munkanélkülivé olyan emberek, akik tudnak és akarnak is dolgozni, megfelelő képzettséggel is rendelkeznek, csakhogy átmenetileg nem kellenek senkinek.
Heti Válasz április 30. Ajánlom ezt a cikket. Részletes mai helyzetkép. Teljes cikk...
Linkek:
Németország 1929-1933. Kitartás.hu
A legnagyobb tőzsdekrach 1929. Kasimir.
Lassabban de mélyebbre zuhantunk 80 éve. Index.hu
Forrás:
Kitartas.hu
kasimir.kretakor.hu
Suli.net
Index.hu
Selján Péter
|